Podsumowanie 2019 roku

 

28 grudnia odbyło się zebranie członków stowarzyszenia.

W gronie ponad połowy ogólnej liczby zrzeszonych osób podsumowaliśmy mijający 2019 rok. Dokładnie rok temu podjęliśmy decyzję o rejestracji stowarzyszenia zwykłego. Odwiedziliśmy warszawski urząd rejestrowy, GUS, urząd skarbowy i bank BNP Paribas. Zajęło nam to całą zimę, ale satysfakcja była ogromna. Procedury w tej kwestii nie należą do najłatwiejszych... Dzięki rejestracji mogliśmy zacząć składać formalne wnioski o pozwolenia. Grupa w ciągu roku rozrosła się do prawie 30 osób.

Tuż po rejestracji rozpoczęliśmy współpracę ze środowiskiem archeologicznym. Jednak pierwsze doświadczenia nas rozczarowały. Okazało się, że nie dotrzymują umów. Drugi temat zaskoczył nas pozytywnie. Archeolodzy poprosili nas o pomoc w badaniach przed budową. W lato przeprowadziliśmy badania na terenie byłego obozu jenieckiego z września 1939 roku na terenie Żyrardowa. Miejsce to obfitowało w znaleziska, które przekazaliśmy za zgodą WKZ do lokalnej izby pamięci. W tym miejscu chcemy serdecznie podziękować samorządowcom z Żyrardowa za pomoc przy organizacji tych poszukiwań.

Pod koniec zimy i we wrześniu zorganizowaliśmy zloty dla członków grupy gdzie mogliśmy integrować się i przedyskutować bieżące sprawy. We wrześniu dokonaliśmy oficjalnego przekazania nieśmiertelnika rodzinie żołnierza. Nieśmiertelnik został odnaleziony na terenie żyrardowskiego technikum gdzie prowadziliśmy badania na miejscu byłego obozu jenieckiego. Spod Poznania przyjechał cały bus z rodziną żołnierza.
We wrześniu zorganizowaliśmy także rajd pieszy w żyrardowskich lasach szlakami bitew września 1939 roku.
W lato przeprowadziliśmy także badania kościoła w Siennicy i okolicznych terenów.
Ze strony marketingowej zadbaliśmy o kamizelki, naszywki z logiem grupy. To działo się w 2019 roku. Na 2020 mamy w planie poszukiwanie samolotów, eksplorację wschodniej Polski oraz kilka innych projektów na Mazowszu. Dla dobra tych tematów na obecnym etapie nie możemy przedstawić ich szczegółów. Zdecydowaliśmy o inwestycjach w sprzęt do poszukiwań oraz rozwój ze strony marketingowej. Planujemy także kilka inicjatyw mających na celu promocję stowarzyszenia. W najbliższym roku zmienimy metodę zarządzania grupą by była jeszcze bardziej efektywna.
Dziękujemy wszystkim obecnym na zebraniu za poświęcony czas. Przy okazji chcemy zaprosić wszystkie osoby prywatne, firmy i instytucje do współpracy. O wszystkich naszych akcjach będziemy Was informować na bieżąco na naszym profilu na Facebooku i tej stronie internetowej